Oceľové šperky
Šperky z ocele
Šperky z chirurgickej ocele sú v súčasnosti veľmi populárne u žien, mužov, ale aj u detí. Chirurgická oceľ (nerezová oceľ) je nazývaná aj klenotom medzi materiálmi. Ponuka šperkov z chirurgickej ocele je veľmi široká a pestrá, môžete si vybrať prstene, náramky, náušnice, retiazky, prívesky či celé sety.
Ako prvé sa chirurgická oceľ začala používať v biomedicíne, pre jej takmer dokonalé vlastnosti pri kontakte s ľudským telom či podmienkami vonkajšieho prostredia. Neskôr sa chirurgická oceľ začala vo veľkom používať aj pri výrobe šperkov.
Jedinečné vlastnosti chirurgickej ocele
Nakoľko sa výrobky z chirurgickej ocele (medicínske nástroje a módne šperky) dostávajú do kontaktu s ľudským telom, musia spĺňať nevyhnutné štandardy. Chirurgická oceľ má hneď niekoľko skvelých vlastností, ktoré určite oceníte najmä, ak ste osoba s vyššou citlivosťou na kovy.
Tvrdosť a vysoká odolnosť – šperky vyrobené z chirurgickej ocele sú odolnejšie ako napríklad šperky zo zlata či striebra. Nie je možné ich len tak ľahko ohnúť, zlomiť, poškriabať či odrieť.
Antialergénnosť – chirurgická oceľ nevyvoláva žiadnu reakciu pri styku s pokožkou, telesnými tekutinami, nedráždi pokožku a neuvoľňuje jednotlivé zložky do pokožky.
Antikoróznosť – antikorózny povrch neoxiduje, je rezistentný napríklad voči sladkej a slanej vode, chlóru, kyseline a telesným tekutinám (pot).
UV ochrana – skvelou vlastnosťou týchto šperkov je, že majú vlastnú UV ochranu, a teda pri pôsobení slnečného žiarenia nemenia svoju farbu (prirodzená farba zliatiny je strieborná), t.j. sú farebne stále.
Cenová dostupnosť vs. skvelý vzhľad – šperky z chirurgickej ocele na prvý pohľad pripomínajú strieborné šperky, avšak cenovo sú často omnoho dostupnejšie.
Povrch šperkov z chirurgickej ocele býva buď lesklý, brúsený, alebo matný. Prirodzene strieborná farba vydrží roky bez poškodenia.
Pozlátené šperky z chirurgickej ocele sú nádherné , cenovo dostupné a majú rovnaké skvelé vlastnosti ako nepozlátené šperky. Oceľové šperky sa pozlacujú buď žltým, alebo ružovým zlatom, prípadne sa prifarbujú (najmä, ak ide o čierne farebné prevedenie).
Pozlátenie sa uskutočňuje prostredníctvom technológie tzv. IPG ionizácie a farbenie zas PVD technológiou alebo elektromagnetickým leštením.
Veľkou výhodou takto pozlátených šperkov z chirurgickej ocele oproti klasickému zlatu, je ich dlhšia životnosť najmä z hľadiska ich tvrdosti a odolnosti. Pri výbere takýchto šperkov však treba zohľadniť podmienky, ktorým budú šperky vystavené. Prirodzenou vlastnosťou pozlátených či prifarbených šperkov je ich možnosť mechanického poškodenia, v prípade, ak ich vystavujete väčšej záťaži (neustále ich nosíte, kúpete sa s nimi apod.). Z tohto hľadiska je teda viac pravdepodobné, že sa vám pozlátená chirurgická oceľ môže miestami ošúchať, najmä v prípade prsteňov či náramkov, ktoré sa bežne nosia denno-denne.